Sklepy internetowe - strategie poprawy bezpieczeństwa
Bezpieczeństwo e-commerce – to ma znaczenie!
Bezpieczeństwo dla marek e-commerce to podstawa - i nie chodzi tylko o system alarmów na magazynie. Bezpieczeństwo e-commerce wpływa na wrażenia klientów i długowieczność marki, odbija się echem długo po rozwiązaniu problemu związanego z bezpieczeństwem.
Bezpieczeństwo e-commerce – to ma znaczenie!
Źle zakodowane aplikacje, zewnętrzne złośliwe oprogramowanie, brak szybkich kopii zapasowych, słabe hasła mogą poważnie zaszkodzić firmie. Bezpieczeństwo w sieci to kwestia, na którą należy zwrócić szczególną uwagę. Dotyczy to przede wszystkim właścicieli firm e-commerce i w zasadzie każdego, kto prowadzi działalność online. Jeśli sprzedajesz produkty online – czy to w mediach społecznościowych, poprzez marketplace czy własny sklep – poznaj podstawowe zachowania bezpieczeństwa e-commerce:
- Monitorowanie bezpieczeństwa sklepu internetowego
- Aktualizowanie oprogramowania odpowiedającego za bezpieczeństwo
- Poprawianie stanu bezpieczeństwa sklepu internetowego
Dzisiaj spojrzymy na kilka strategii, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo jako sprzedawca i chronić swoich klientów. Przy okazji proponujemy zapoznanie się z podstawowymi zagrożeniami cybernetycznymi nie tylko po to, by być ich świadomym, ale także by móc skutecznie sobie z nimi radzić. Ponadto uwzględniliśmy taktyki, których należy przestrzegać, aby zabezpieczyć Twój biznes online.
Zainwestuj w bezpieczne środowisko internetowe
Platforma, z której korzystasz, będzie miała duży wpływ na Twoje bezpieczeństwo w sieci. Upewnij się, że wybierasz wyrafinowany sklep online, z potwierdzoną historią bezpieczeństwa. Gdy zdecydujesz się na jedno konkretne rozwiązanie, nie ograniczaj się tylko do domyślnych ustawień zabezpieczeń — dostosuj je za pomocą wtyczek, pakietów i/lub narzędzi, które zwiększają Twoje bezpieczeństwo tam, gdzie to możliwe. Bądź oddaj to nam – profesjonalistom, którzy znają się na temacie. Zadbaj o jak najbezpieczniejszy panel administracyjny — najlepiej dostępny tylko w Twojej sieci wewnętrznej. Uwierzytelnianie dodatkowe to dobry pomysł, szczególnie w przypadku środowisk typu open source, które są podatne na częste cyberataki i zagrożenia. A propos, możesz kupić wtyczki zabezpieczające do swojej witryny typu open source, aby uzyskać pełną funkcjonalność i lepsze wsparcie.
Bezpieczeństwo po stronie serwera również jest bardzo ważne — upewnij się, że osoba zarządzająca Twoimi serwerami ma kontrolę i wie, jak obsługiwać bezpieczną sieć. Korzystanie z hostowanego środowiska e-commerce oznacza pokładanie dużej wiary w dostawcy usług handlu elektronicznego. Firmy te mają bezpieczne zamknięte sieci i serwery, więc zwykle nie musisz się martwić o awarie i ryzyko, ale ostatecznie będziesz mieć mniejszą kontrolę nad bezpieczeństwem (niekoniecznie jest to coś złego – w zależności od podejścia). Jeśli sprzedajesz głównie na marketplace lub w mediach społecznościowych, możesz być bardziej podatny na oszustwa, więc upewnij się, że używasz silnych haseł i zachowaj prywatność wszelkich interakcji z klientami prywatnymi.
Ustaw zapory i warstwy bezpieczeństwa
Oprócz kupowania większej przepustowości, zapory sieciowe są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zapobieganie atakom typu „odmowa usługi” lub rozproszona odmowa usługi (tak zwany DdoS, gdzie hakerzy próbują zalać system i spowodować awarię witryny). Testy penetracyjne mogą pomóc w wykryciu wszelkich problemów. Bramy aplikacji działają jak punkty kontrolne, podczas gdy zapory proxy prawie uniemożliwiają dostęp do Twojej sieci. Oba będą musiały być ręcznie skonfigurowane, aby działały prawidłowo i przepuszczały dobry ruch. Zbyt agresywna zapora może odciąć ruch sieciowy i wpłynąć na wygodę użytkownika (choć czasami jest to nieunikniony kompromis w zakresie bezpieczeństwa). Witryny handlu elektronicznego mogą korzystać z opartej na chmurze ochrony przed atakami DDoS i usług systemu zarządzanych nazw domen, aby dodatkowo chronić się przed atakami. Dodaj dodatkowe warstwy zabezpieczeń do dowolnych aplikacji i skryptów stron, takich jak formularze kontaktowe i loginy — mogą to być główne punkty podatności. Zawsze wyjaśniaj parametry, aby uniemożliwić hakerom wstrzyknięcie szkodliwego kodu do Twojej witryny.
Aktualizuj oprogramowanie i zabezpieczenia – jak najczęściej!
Aktualizacje internetowe mają kluczowe znaczenie — dzięki nim Twój sklep będzie bezpieczny i działał poprawnie. Zaktualizuj swoją witrynę tak szybko, jak to możliwe, gdy zostaną ogłoszone nowe aktualizacje techniczne (zwykle możesz włączyć automatyczne aktualizacje). Natychmiastowe łatanie systemów — w tym kod stron trzecich, taki jak wtyczki: Java, Joomla, WordPress. Zawsze staraj się pozbywać na bieżąco już niepotrzebnych, przestarzałych wtyczek, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Zaktualizuj swoje certyfikaty SSL — wygasają i wymagają regularnej aktualizacji.
Kopie zapasowe sklepu internetowego (backup)
Kopie zapasowe uratują Ci życie, jeśli coś pójdzie nie tak — upewnij się więc, że regularnie je testujesz (i że faktycznie działają). Kopie zapasowe ostatecznie kończą się niepowodzeniem wielu marek, ponieważ okazują się one niekompletne, co nie pozwala na pełne odzyskanie witryny. Musisz przetestować system tworzenia kopii zapasowych i upewnić się, że faktycznie możesz przywrócić z niej witrynę i dane. Pamiętaj, że odpowiednia kopia zapasowa musi obejmować wszystkie zasoby, w tym wszystko po stronie serwera. Kolejna świetna rzecz w kopiach zapasowych? Użyj skryptu do uruchamiania wraz z kopiami zapasowymi, aby zaoszczędzić cenny czas i stres, gdy wpadasz w panikę (np. gdy Twoja witryna nie działa, a klienci nie mogą dokonywać zakupów).
Zminimalizuj złe boty i bądź na bieżąco
Boty przeszukujące sieć mogą wykraść poufne dane, takie jak ceny i szczegóły produktów, a w skrajnych przypadkach mogą nawet spowodować nieprawidłowe działanie witryny, umieszczając złośliwe oprogramowanie. Nie możesz w 100% zablokować botów ze swojej witryny — są one kluczowe dla indeksowania w wyszukiwarkach — ale możesz ograniczyć liczbę złych botów uzyskujących do niej dostęp.
Jak to zrobić?
- Ogranicz liczbę żądań użytkowników, na które zezwalasz; jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów wyłączania botów, które zachowują się zupełnie inaczej niż użytkownik sieci.
- Wdrażaj alerty systemowe, które natychmiast informują o wszelkich podejrzanych działaniach. Możesz mieć je nawet na telefonie komórkowym, dzięki czemu zawsze masz kontrolę.
- Analityka w czasie rzeczywistym jest czasem zbyt mało wyczulona, jeśli chodzi o wykrywanie podejrzanych wzorców i zachowań. Bądź na bieżąco z innymi potencjalnie podejrzanymi działaniami, takimi jak zmiany plików — znane jako monitorowanie integralności plików lub FIM.
Nie zapomnij o bezpieczeństwie płatności
Przechowywanie danych kart kredytowych i płatności jest jednym z najważniejszych zadań sprzedawcy internetowego, więc upewnij się, że wiesz wszystko, co konieczne o bezpieczeństwie płatności. Używaj odpowiedniego szyfrowania i certyfikatów SSL. Jeśli korzystasz z usług zewnętrznego dostawcy, upewnij się, że rozumiesz, w jaki sposób obchodzi się on z danymi klientów. Zawsze weryfikuj dane karty i adres, aby zmniejszyć ryzyko nieuczciwych transakcji. Kierowanie geograficzne może również pomóc w wyeliminowaniu tych transakcji.
Bezpiecznie zarządzaj swoimi danymi
Przechowywanie danych klientów to duża odpowiedzialność — nie lekceważ tego i nie zadzieraj z zaufaniem, jakim Cię obdarzyli. Upewnij się, że rozumiesz, jak ważna jest prywatność dla Twojej firmy, oraz że wszyscy członkowie personelu (w tym wirtualni asystenci i kontrahenci) rozumieją znaczenie prywatności i ochrony danych. Często usuwaj dane klientów i nie przechowuj więcej danych, niż to konieczne. Chcesz, aby płacenie było łatwe dla klientów, ale przechowywanie danych karty kredytowej naraża Cię na ryzyko i podatność na zagrożenia. Rozważ integrację z płatnościami mobilnymi dla wygody klienta i większego bezpieczeństwa. Musisz mieć plan odzyskiwania danych i katastrofy — jest to bardzo ważne i jest czymś, co zaniedbuje wielu sprzedawców. Planowanie w momencie nadejścia kryzysu jest za późno - musisz być przygotowany na najgorszy scenariusz w cyberbezpieczeństwie.
Przygotuj się na przepięcie
Strona, która ulegnie awarii, jest podatna na ataki i jest kosztowna, więc przygotuj się na nagłe wzrosty ruchu w sieci, korzystając z rozwiązania lub usługi zabezpieczającej. Na przykład co roku witryny przestają działać w okresie świątecznych zakupów, co może mieć katastrofalne skutki dla wyników sprzedaży i reputacji marki. Nie pozwól, abyś też tego doświadczył we własnej witrynie e-commerce.
Bezpieczne sklepy interntowe - o czym jeszcze pamiętać?
Kwestie bezpieczeństwa są częścią prowadzenia biznesu e-commerce. Sklepy w przestrzeni online nie mają fizycznych ścian, obsługa w większości przypadków pracuje zdalnie, z różnych części świata. Z tego powodu działania e-commerce stają się głównym celem cyberzagrożeń. Inwestycje na rynku cyberbezpieczeństwa są duże i stale rosną. Firmy zajmujące się sprzedażą internetową chcą zapewnić klientom bezpieczeństwo ich prywatnych danych i często współpracują z doświadczonymi specjalistami zapewniającymi kompleksową ochronę systemów. Zachęcamy do tego, by swoją edukację w tym temacie nie zakańczać na tym artykule, ale aby poszerzyć wiedzę i poznać na własną rękę najbardziej rozpowszechnione cyberzagrożenia i najlepsze praktyki, aby chronić swój sklep internetowy i powiązane działania online, jak najlepiej. Niemniej jednak każdego roku cyberataki stają się coraz bardziej wyrafinowane. Niektóre mogą wyrządzić znaczne szkody sklepowi internetowemu, bez względu na skalę. W Exponet jesteśmy na bieżąco z tym, co ważne w zakresie bezpieczeństwa witryn e-commerce, dlatego można też powierzyć nam zadanie zabezpieczenia sklepu w możliwie jak najlepszy i najbardziej dokładny sposób. Cyberbezpieczeństwo jest niezbędne do prowadzenia udanego biznesu e-commerce. Musisz być świadomy zagrożeń i być w stanie na czas im przeciwdziałać – z pomocą doświadczonych profesjonalistów będzie to zdecydowanie dużo łatwiejsze zadanie do wykonania.